Moduláris 3D nyomtató célgép fejlesztése
2021-1.1.4-GYORSÍTÓSÁV-2022-00066 | 2023. január 01.
2021-1.1.4-GYORSÍTÓSÁV-2022-00066 | 2023. január 01.
A G-MAX Europe Kft. az Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által kiírt 2021-1.1.4-GYORSÍTÓSÁV megnevezésű projekt keretein belül 117 998 560 Ft összegű támogatást nyert el.
A felhívás célja a gyors növekedésre képes és jelentős hazai hozzáadott értéket felmutató társaságok KFI tevékenységének támogatása.
A projekt során egy olyan moduláris felépítésű 3D nyomtató célgépet valósítunk meg, amely alkalmas 5m x 1m x 1m befoglaló méretű termék egy technológiai lépésben és egy darabból történő előállítására. A gép teljes mértékben újrahasznosított alapanyagot használ, valamint az általa előállított termékek is újrahasznosíthatóak az életciklusuk végén.
A projekt célja egy olyan moduláris felépítésű 3D nyomtató célgép kifejlesztése és prototípusának megépítése, amely alkalmas 5m x 1m x 1m befoglaló méretű termékek egyben történő 3D kinyomtatására.
A gép képes lesz újrahasznosított alapanyagból dolgozni és a legyártott termékek maguk is újrahasznosíthatóak lesznek.
A projekt során kitérünk a terméktervezésre is, azaz 3D-ben megtervezzük azokat a termékeket (extrém hosszúságú termékek, prototípusok, moduláris termékcsaládok), amelyek egyben történő 3D nyomtatására szükség van, de jelenleg nem megoldott.
Projekt azonosítószáma: | 2021-1.1.4-GYORSÍTÓSÁV-2022-00066 |
Projekt megnevezése: | Moduláris 3D nyomtató célgép fejlesztése |
Projekt kedvezményezettje: | G-MAX Europe Kft. |
Projekt támogatás összege: | 117 998 560 Ft |
Projekt elszámolható összköltsége: | 167 940 800 Ft |
Projekt megvalósulása: | 2023. 01.01. – 2024.12.31. |
A Projekt megvalósulási helyszíne: | 2112 Veresegyház, Kálmán Imre köz 2/b. |
A projekt a következő közreműködő szervezet támogatásával valósult meg:
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
Cím: 1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1.
E-mail: nkfialap@nkfih.gov.hu
Infovonal: +36-1-795-9500
Honlap: www.nkfih.gov.hu
Forrás: https://nkfih.gov.hu/palyazoknak/nkfi-alap/tamogatott-projektek-gyorsitosav-2021-114
A G-MAX Europe Kft. 117 998 560 Ft támogatást nyert a 2021-1.1.4-GYORSÍTÓSÁV pályázati felhívás keretében. A 167 940 800 Ft
összköltségű projekt címe „Moduláris 3D nyomtató célgép fejlesztése”. A projekt célja egy olyan extra nagyméretű tárgyasztallal (5m x 1m x 1m) rendelkező, moduláris és mobilis 3D nyomtató megtervezése és prototípusának legyártása, amely jelenleg nem érhető el külön felhasználói oldalról, azaz sem ekkora 3D nyomtató nem vásárolható meg sehol, sem ekkora méretű 3D nyomtatási szolgáltatás.
A tervezett 3D nyomtató célgép technológiai tulajdonságainak köszönhetőan a munkaterével megegyező nagyságú termékeket lesz képes készíteni. Lehetővé teszi (kisebb társaival szemben), hogy nagyméretű darabokat egyetlen technológiai lépésben formázzon meg, ezáltal elkerülve a bonyolult formák utólagos összeszerelését. Előny, hogy a kötőelemeket, vagy a kötést biztosító részegységeket nem kell külön a szerkezetbe tervezni. Ezen tulajdonságnak köszönhetően a szerkezet szilárdsága is nagymértékben megnövekedhet a gyártási idő csökkenése mellett. A felépítését tekintve moduláris jellegűre tervezett gép a lego-elvet követve személyre szabható a különböző igényeknek megfelelően. Ezáltal a gép maga egy termékcsaládként is funkcionálhat, mivel a megrendelő igényének, valamint a felhasználási célnak megfelelően különböző hosszméretekben lesz elérhető a berendezés.
A feltüntetett dimenziókból adódóan kifejezetten hosszúkás termékek gyártására lesz alkalmas, így például vízi járműveket (kajak, csónak, sup, stb.), térbútorokat, egyedi termékeket (pl. veterán autó lökhárítója) vagy egyedi termékcsaládokat lehet majd vele készíteni. A projekt során cél olyan termékek és termékcsaládok kifejlesztése is, amelyek gyártása a kivitelezett 3D nyomtatóval lehetséges és indokolt.
Fontos szempont és megkülönböztető előny a tervezés folyamán, hogy a nyomtató képes legyen újrahasznosított alapanyagokból is dolgozni. Ezáltal akár a már korábban kinyomtatott terméket a megfelelő előkészítést követően ismét a gépbe lehet tölteni, majd további darabok kinyomtatásához alkalmazni.
A projekt végére tehát egy magas minőségű, nagy méretű, de mobilis, újrahasznosított anyagokból is dolgozó moduláris felépítésű 3D nyomtatóval lesz gazdagabb a piac.
A projekt megvalósításának kezdete 2023.01.01., tervezett befejezése pedig 2024.12.31.
További információ kérhető:
Dr. Gotthard Viktor, projektvezető
06-30-205-37-33; viktor.gotthard@g-max.hu
Moduláris 3D nyomtató célgép koncepcionális kialakítása
Az első fázis (12 hónap) eredményeképpen létrejön a Moduláris 3D nyomtató célgép koncepcionális lehetőségeinek a kialakítása, azaz a berendezés előterve. Ehhez a főbb elvégzendő lépések a célkitűzés pontosítása, a részletes elvárások és a megtervezendő gép jellemzőinek a meghatározása. Ezt az előzetes irodalom- és piackutatásunkra, illetve részletes konkurenciaelemzésre épülő általános funkcióstruktúra modell kialakítása, illetve a morfológiai mátrix létrehozása előzi meg. Mindezek alapján kialakítjuk a Moduláris 3D nyomtató célgép a koncepcionális megoldási lehetőségeit és kiválasztjuk a feladat szempontjából optimálisat
Az újrahasznosítható alapanyagból újrahasznosítható termék gyártásának kritériumai
A polimertechnika és a 3D nyomtatási technológia alapos tanulmányozása és előzetes kísérletek által meghatározzuk azokat a kritériumokat, amelyeket az általunk tervezendő berendezésnek meg kell felelnie ahhoz, hogy meg tudja valósítani is technológiát újrahasznosítható alapanyagból. Továbbá az is lényeges szempont, hogy az így előállított termék is újrahasznosítható legyen a későbbiekben, így az ehhez kapcsolódó kritériumokat és követelményeket is egzaktul meghatározzuk.
Moduláris 3D nyomtatott extrém méretű termékek és jellemzőik meghatározása
A projekt során egy olyan berendezés kerül megvalósításra, amely már most is számos piaci igényt kielégít azzal, hogy olyan extra hosszúságú termékek 3D nyomtatására is alkalmas, amelyek jelenleg egy darabból nem előállíthatóak. Meghatározzuk ezen termékek pontos részleteit, jellemzőit önmagukban és a nagyméretű 3D nyomtatás szempontjából is. Emellett megkeressük azokat a további termékeket, amelyek a tervezendő célgép által szintén előállíthatóak és olyan igények kielégítését is megoldják, amelyek korábban azért nem kerültek konkrét megfogalmazásra, mivel nem állt rendelkezésre az előállításukra alkalmas technológia.
Moduláris 3D nyomtató célgép prototípus
A második fázis során részletes megtervezésre kerül az első fázis során kialakított koncepció, ez magában foglalja a berendezés kereskedelmi tételeinek a kiválasztását, integrálását, az egyedi alkatrészek megtervezését és a teljes összeállítás elkészítését. Először a 3D modellezést végezzük el, majd pedig a 2D gyártási rajzdokumentációt. Végül pedig elkészül a berendezés Gépkönyve a berendezés bemutatásával: szerkezeti felépítés és működés. Továbbá része lesz a használati, illetve a kezelési- és karbantartási útmutató. Ezután mindezek alapján kivitelezésre kerül a prototípus: beszerzések, alkatrészgyártás, összeszerelés, beüzemelés. Végül pedig a tesztelés és a próbanyomtatások egészen addig amíg a célul kitűzött késztermékek legyártására alkalmas lesz a berendezés.
Újrahasznosított anyagok megfelelőségének igazolása
A második fázis során számos kísérlet és teszt következik a korábban talált és meghatározott alapanyagokkal és alapanyag-kivitelekkel, mindaddig, amíg a berendezés képes lesz újrahasznosított anyagból új 3D nyomtatott terméket előállítani. Továbbá valós tesztekkel igazolni fogjuk, hogy a berendezés által gyártott termékek feldolgozása (pl. szétvágás, darabolás, aprítás, darálás) után (a feldolgozás nem része a gép és a technológia kifejlesztésének, hiszen napjainkban is rendelkezésre állnak erre gépek) kapott alapanyagot visszatöltve a berendezésbe ismét megfelelő 3D nyomtatott termék tud készülni abból.
A berendezéssel gyártható 3D nyomtatott extrém méretű termékek típustervei
Ebben a fázisban megtörténik az első fázisban definiált 3D nyomtatott termékek megtervezés úgy, hogy később bármikor el lehessen indítani a gyártásukat a gépen. Azaz elkészülnek olyan extrém méretű (max. 5m hosszúságú) termékek 3D modelljei, amelyeknek a gép alkalmas lesz a legyártásukra. A tervel elkészítésének része lesz a 3D modellezés, a 3D nyomtatási technológiához igazítás, szerkezetoptimálás, végeselemes szimulációk és szilárdsági ellenőrzések. Eredményképpen el fog készülni legalább egy egyedi prototípus 3D modellje és legalább egy minimum 5 elemből állót moduláris termékcsalád 3D modellje.